Подробни бележки за отглеждане на грозде

Видео указания за работа с новата географска карта в СЕУ

В началото на ноември обикновено вече са обрани късно зреещите десертни и винени сортове. При по-топли есенни дни може да се изчака, за да се натрупат повече захари, но за да се предпази реколтата от загуба при промяната на времето, често се налага по-рано да се приключи беритбата.

Когато теренът е равен, много подходящи са универсалните навесни машини от рода на УНЛМ, които могат да правят много операции и в тесноредови, и в широкоредови лозя, защото ги има в няколко варианта.

Тук трябва да покрием отвора с кора или дървесина, да фиксираме и да насипем рохкава пръст около основата на лозата.

Вече на пазара има косачки и с палцев режещ апарат, както и ротационни косачки, които наситняват окосената маса и я разпръскват по цялата повърхност на междуредието.

Вижте кои грешки се смятат за най-опасни според експерти от Института по лозарство и винарство в Плевен

Вижте цените на лозовия посадъчен материал от ИЛВ-Плевен

Съществуват два начина за присаждане на зелено – обикновена копулация и на разцеп.

При двата метода на съхранение, джибрите, съдът и мястото около него се поръсват с дървесна пепел. Добре съхранените джибри от червено грозде придобиват червен цвят, а белите сортове – зеленикав.

През втората и третата година те се торят само с азотни торове, за да се осигури бърз растеж и да се ускори формирането на високостъблени лози, които бързо встъпват в плододаване.

Това налага дискуването да се редува с разрохкване и периодично да се изменя дълбочината на работа.

Лозата може да се отглежда на различни почви, включително и на такива, където другите култури се развиват слабо. Най-подходящи обаче са дълбоките, лозя рохкави, бързо затоплящи се почви.

Могат да се правят с култиватор за лозя с двустранни стреловидни лемежи.

В по-малките лозарски масиви и в частните градини се използват обикновени дървени подпори за свързване на теловете. Изложени на влага и неблагоприятни атмосферни влияния, техният живот е бил твърде кратък, за да се говори за финансова рентабилност.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Подробни бележки за отглеждане на грозде”

Leave a Reply

Gravatar